Tenebraex Objective Flip Cover w/ Adapter Ring for 50mm Objective Scopes 50NFCC-FCR
Sale
Tenebraex
SKU#50NFCC-FCR Tenebraex
Tenebraex Objective Flip Up Cover - 50NFCC-FCR
5 in stock
images/assets/qty-minus.svg
images/assets/qty-plus.svg
TRY YOUR CHANCE AT WINNING
WIN A: Leica Amplus 6 2.5-15x56i SFP IR L-4a BDC 0.1MRAD 30mm Rifle Scope
DRAW
#1402
WIN A: Wheeler 65 Piece Hex-Torx Screwdriver Set
DRAW
#1399
95
MORE INFO
WIN A LOW ODDS: Garmin Xero C1 Pro Chronograph
118
MORE INFO
images/assets/benefits-price-match.svg PRICE MATCHSeen it Cheaper? We Could Match It!
images/assets/benefits-exchange.svg EXCHANGE GUARANTEE60 day Scope Out Guarantee
images/assets/benefits-finance.svg KLARNA AVAILABLEOn All Our Products
images/assets/benefits-tradein.svg TRADE IN & PART EXWe'll take your old Optics
Product Information FIND OUT MORE
DESCRIPTION
SPECS
  • Product Type Objective lens flip-up cover
  • Model Tenebraex 50NFCC-FCR
  • Colour Black
  • Design Flip-up protective objective cover
  • Included Accessories Adapter ring for mounting
  • Function Lens protection with quick-access flip mechanism
  • Opening Mechanism Hinged flip-up design for rapid deployment
  • Closure Type Secure protective closed position
  • Compatibility Designed for select riflescopes
  • Supported Brands/Models Bushnell Elite Tactical 3.5-21x50mm / 4.5-30x50mm , IOR 4-14x50 / 6-24x50 , Nightforce NXS 3.5-15x50 / 5.5-22x50 / SHV 4-14x50 F1 , Trijicon AccuPoint 5-20x50