Delta Optical
SKU#SOG25100 Delta Optical
1 in stock
images/assets/qty-minus.svg
images/assets/qty-plus.svg
TRY YOUR CHANCE AT WINNING
images/assets/benefits-price-match.svg PRICE MATCHSeen it Cheaper? We Could Match It!
images/assets/benefits-exchange.svg EXCHANGE GUARANTEE60 day Scope Out Guarantee
images/assets/benefits-finance.svg KLARNA AVAILABLEOn All Our Products
images/assets/benefits-tradein.svg TRADE IN & PART EXWe'll take your old Optics
Product Information FIND OUT MORE
DESCRIPTION
Condition: Good
This product comes along with bikini covers and a manual.
NO OTHER ACCESSORIES INCLUDED.
  • The Delta Stryker Target Ultra ED 5-50x56 is designed around a 34mm tube with superior ED glass at the center. The ED / HD glass system found within the Delta Stryker Target Ultra ED 5-50x56 is the same glass system that helped to secure the Delta 2.5-15x56 HD a solid reputation that offered not only superb optical quality but great value for money, the Delta 5-50x56 HD is no different.
  • The 34mm tube of the Delta Stryker Target Ultra ED 5-50x56 gives the user an impressive 100 MOA of internal elevation adjustment really making this a scope that is actually capable of hitting 1000 yards easily when paired with the right caliber and mounting system. The open turret design of the Delta Ultra ED is equipped with a Zero Lock mechanism that will allow you to return back to your chosen zero range without the problem of dialling down past it.
  • The click value of the Delta Ultra ED is 0.1 MIL, which is paired with the milliradian based reticles of the Delta Ultra ED, the DLS-1 & DLS-2. The metric system of Mil is as follows; 1 MIL = 100 mm @ 100m, the reticles have been designed to correspond with the click of the scope - 1 click = 0.05 MIL (5mm).
SPECS
  • Magnification [x]: 5-50
  • Objective diameter [mm]: 56
  • Reticle: DLS-1 / DLS-3 MOA
  • Illuminated reticle: Yes
  • Angular field of view [degrees]: 4,04-0,41
  • Linear field of view at 100m [m]: 9,5-1,6
  • Exit pupil [mm]: 8,5-2,1
  • Eye relief [mm]: 89-100
  • Water resistance: 0,3kg/cm2
  • Weight [g]: 1042
  • Length [mm]: 400
  • One-click: 0,05 MIL (1 cm @ 100m) or 1/8 MOA
  • Max. elevation/windage adjustment range: 100/50 MOA
  • Tube: 34 mm